top of page

Agata Buczkowska

Gdańsk

1

okręg

KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska

Pytanie 1/28

W celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa władze miasta współpracują z policją i strażą pożarną, instalują systemy monitoringu i powołują straże miejskie. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?

A. W naszym mieście jest bezpiecznie. Dodatkowe zmiany i inwestycje w poprawę bezpieczeństwa byłyby niepotrzebnym obciążeniem budżetu miasta.

 

B. W naszym mieście nie jest wystarczająco bezpiecznie. Należy przeznaczyć dodatkowe środki z budżetu miasta na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

Odpowiedź:

Zdecydowanie B.

fala.png

Pytanie 2/28

Jednym z problemów mieszkańców Trójmiasta są swobodnie poruszające się po mieście dziki. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?

 

A. Należy rozwiązać problem dzików wyłącznie za pomocą ich odstrzału lub odłowu z uśmierceniem.

 

B. Trójmiasto powinno wypracować programy zabezpieczające miasta przed dzikami. Należy edukować mieszkańców, stawiać zamykane kosze na śmieci i stosować urządzenia odstraszające dziką zwierzynę.

Odpowiedź:

Zdecydowanie B.

fala.png

Pytanie 3/28

Około 150 mld zł z unijnej Polityki Spójności i Krajowego Planu Odbudowy trafi do samorządów. Pierwszą część środków Polska ma otrzymać w kwietniu 2024 r. Prosimy wymienić trzy inwestycje, które przy użyciu tych środków priorytetowo należy zrealizować w naszym mieście.

Odpowiedź:

Dofinansowanie termomodernizacji w tym likwidacji "kopciuchów"; dofinansowanie miejsc opieki nad dziećmi, poprawę bezpieczeństwa w transporcie zbiorowym - dotyczy również przystanków

fala.png

Pytanie 4/28

Miasto dysponuje lokalami użytkowymi, które może wynajmować na potrzeby m.in. sklepów, zakładów usługowych, restauracji i organizacji społecznych.Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?

 

A. Głównym celem wynajmu miejskich lokali użytkowych powinno być zwiększanie przychodów z czynszów. Budżet naszego miasta powinien rosnąć, nawet jeśli konsekwencją będzie duże zagęszczenie lokali o podobnym profilu.

 

B. Polityka lokalowa naszego miasta powinna być oparta o planowanie przestrzenne i służyć dostępowi do różnych usług dla mieszkańców. Należy unikać zagęszczenia lokali o podobnym profilu, nawet jeśli oznacza to konieczność obniżenia czynszów.

Odpowiedź:

Zdecydowanie B.

fala.png

Pytanie 5/28

Miasto może wprowadzić kartę mieszkańca dla osób, które płacą podatki na jego terenie. Uprawnia ona do np. tańszych biletów komunikacji miejskiej, pierwszeństwa w przyjęciu dziecka do przedszkola czy zasiłków. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?

 

A. Karta mieszkańca jest właściwym rozwiązaniem, ponieważ pierwszeństwo w dostępie do usług publicznych w naszym mieście powinni mieć jego mieszkańcy, którzy płacą tu podatki.

 

B. W naszym mieście nie powinna funkcjonować karta mieszkańca. Wprowadza ona nierówności w dostępie do usług publicznych dla osób, które żyją i pracują w naszym mieście, ale mieszkają poza jego granicami.

Odpowiedź:

Zdecydowanie A.

fala.png

Pytanie 6/28

Samorządy sygnalizują, że wysokość środków przekazywanych im przez rząd na prowadzenie szkół (subwencja oświatowa) jest za niska. W związku z tym samorządy zmuszone są dopłacać do edukacji, w tym do wynagrodzeń nauczycieli, z własnego budżetu. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?

 

A. Naszego miasta nie stać na finansowanie edukacji, w tym wynagrodzeń nauczycieli, ponad otrzymywaną subwencję oświatową. Za wysokość pensji nauczycieli powinien odpowiadać rząd.

 

B. Edukacja jest ważną polityką publiczną w naszym mieście. Powinniśmy oferować atrakcyjne pensje dla nauczycieli, nawet jeżeli oznacza to przeznaczanie dodatkowych funduszy z budżetu miasta.

Odpowiedź:

Zdecydowanie B.

fala.png

Pytanie 7/28

Gmina musi zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu trzylatkowi, który mieszka na jej terenie. Które z poniższych stwierdzeń dotyczących miejsc w przedszkolach w naszym mieście jest bliższe Pani/Pana poglądom?

 

A. Miasto powinno zapewnić miejsca w przedszkolach publicznych dla wszystkich dzieci mieszkających na jego terenie.

 

B. Miasto nie musi zapewniać miejsca w przedszkolach publicznych dla wszystkich dzieci mieszkających na jego terenie. Jeśli miejsc w przedszkolach publicznych jest za mało – miasto powinno dofinansować miejsca w przedszkolach prywatnych.

Odpowiedź:

Raczej B.

fala.png

Pytanie 8/28

Za użytkowanie boisk szkolnych odpowiadają dyrektorzy szkół. Mieszkańcy mogą korzystać z boiska poza godzinami pracy szkoły, jeśli zapłacą za dostęp lub jeśli miasto przeznaczy na to specjalne środki. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?

 

A. W naszym mieście publiczne boiska szkolne powinny być bezpłatne i dostępne dla wszystkich mieszkańców poza godzinami pracy szkoły.

 

B. W naszym mieście boiska szkolne powinny stanowić źródło dodatkowego dochodu dla szkół i być udostępniane przede wszystkim na zasadach komercyjnych.

Odpowiedź:

Zdecydowanie A.

fala.png

Pytanie 9/28

Gmina może wprowadzać programy polityki zdrowotnej odpowiadające na problemy zdrowotne mieszkańców. Który z poniżej wymienionych programów polityki zdrowotnej należy Pani/Pana zdaniem priorytetowo realizować w naszym mieście? Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi.

  • Ośrodki badań profilaktycznych.

  • Miejskie poradnie psychopedagogiczne.

  • Programy szczepień ochronnych.

  • Ośrodki leczenia chorób osób starszych.

  • Poradnie leczenia niepłodności.

  • Nasze miasto nie powinno realizować programów z zakresu polityki zdrowotnej.

  • Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Odpowiedź:

Miejskie poradnie psychopedagogiczne., Ośrodki leczenia chorób osób starszych.

fala.png

Pytanie 10/28

Według danych Fundacji GrowSpace w 2023 r. w Polsce wśród osób poniżej 18 roku życia odnotowano 2139 prób samobójczych. 406 z nich miało miejsce w województwie pomorskim. Które z poniższych stwierdzeń jest najbliższe Pana/Pani poglądom?

  • W nadchodzącej kadencji należy zwiększyć wysokość środków z budżetu naszego miasta przeznaczaną na programy wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży.

  • Programy wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży w naszym mieście funkcjonują efektywnie i nie wymagają większego finansowania.

  • Kryzys psychiczny wśród dzieci i młodzieży jest zjawiskiem ogólnokrajowym. Wprowadzanie programów profilaktycznych w tym zakresie to zadanie rządu, nie miasta.

  • Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Odpowiedź:

W nadchodzącej kadencji należy zwiększyć wysokość środków z budżetu naszego miasta przeznaczaną na programy wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży.

fala.png

Pytanie 11/28

Miasto w różny sposób może wspierać mieszkanki i mieszkańców, którzy samodzielnie opiekują się osobami starszymi lub z niepełnosprawnościami. Która forma odciążenia opiekunów osób zależnych jest Pani/Pana zdaniem najbardziej potrzebna mieszkańcom naszego miasta?

  • Dostosowanie istniejących budynków mieszkalnych do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania.

  • Specjalistyczny i darmowy transport finansowany z budżetu miasta.

  • Dom dziennego pobytu dla dorosłych osób zależnych.

  • Nasze miasto nie powinno w szczególny sposób wspierać opiekunów osób zależnych.

  • Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Odpowiedź:

Dom dziennego pobytu dla dorosłych osób zależnych.

fala.png

Pytanie 12/28

W miastach trwa dyskusja nad tym, jaki rodzaj transportu powinny wspierać władze – transport samochodowy, komunikację miejską, rowery czy pieszy. Czy zgadza się Pan/Pani z poniższymi stwierdzeniami? Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują.

Odpowiedzi:

W naszym mieście priorytetem powinien być ruch samochodowy. Należy remontować jezdnie, budować parkingi, tak aby zapewnić płynność transportu indywidualnego.

Nie.

W naszym mieście priorytetowe powinny być inwestycje w transport zbiorowy, jak np. wyznaczanie nowych buspasów czy budowa tras tramwajowych, nawet jeśli odbywa się to kosztem ruchu samochodowego.

Nie.

W naszym mieście powinien powstać plan ścieżek rowerowych dla całego miasta. W kolejnych latach każda inwestycja drogowa powinna zakładać budowę ścieżek i poprawę infrastruktury rowerowej.

Tak.

W naszym mieście należy wyznaczać strefy ruchu uspokojonego, czyli obszary, w których prędkość poruszania się samochodów ograniczona jest do 30 km/h.

Tak.

fala.png

Pytanie 13/28

Które z poniższych stwierdzeń dotyczących cen biletów komunikacji miejskiej jest bliższe Pana/Pani poglądom?

  • Ceny biletów w naszym mieście powinny być utrzymane na obecnym poziomie.

  • Ceny biletów w naszym mieście powinny odzwierciedlać koszty komunikacji i podlegać regularnej korekcie.

  • Ceny biletów w naszym mieście są za wysokie i powinny zostać obniżone.

  • Komunikacja w naszym mieście powinna być darmowa.

  • Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Odpowiedź:

Ceny biletów w naszym mieście są za wysokie i powinny zostać obniżone.

fala.png

Pytanie 14/28

W połowie 2024 r. w Warszawie i Krakowie planowane jest uruchomienie Stref Czystego Transportu. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/i poglądom?

  • Wyznaczenie stref niskoemisyjnego transportu w Trójmieście jest potrzebne. Doprowadzenie do ich powstania powinno być jednym z priorytetów w nadchodzącej kadencji.

  • Wyznaczenie stref niskoemisyjnego transportu w Trójmieście jest potrzebne, ale nie powinno być priorytetem w nadchodzącej kadencji.

  • Trójmiasto nie potrzebuje wyznaczenia stref niskoemisyjnego transportu.

  • Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Odpowiedź:

Wyznaczenie stref niskoemisyjnego transportu w Trójmieście jest potrzebne, ale nie powinno być priorytetem w nadchodzącej kadencji.

fala.png

Pytanie 15/28

Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/i poglądom?

 

A. W naszym mieście należy skupić się na rozwoju lokalnej oferty kulturalnej. Potrzebne są działania, które poprawią program bibliotek miejskich, miejsc aktywności lokalnej czy kin i teatrów.

 

B. Nasze miasto powinno postawić na organizację dużych wydarzeń kulturalnych – koncertów, wydarzeń sportowych i spektakli. Takie przedsięwzięcia zapewniają rozrywkę mieszkańcom i są elementem promocji naszego miasta.

Odpowiedź:

Raczej A.

fala.png

Pytanie 16/28

Które z poniższych stwierdzeń na temat finansowania sportu w naszym mieście jest bliższe Pana/Pani poglądom?

 

A. Nasze miasto powinno przede wszystkim dofinansowywać profesjonalne kluby sportowe, jako ważne elementy promocji miasta i regionu.

 

B. Nasze miasto powinno dofinansowywać sport amatorski i rekreacyjny, aby aktywizować ruchowo jak najwięcej mieszkańców.

Odpowiedź:

Zdecydowanie B.

fala.png

Pytanie 17/28

W 2023 r. połowa mieszkań w Polsce sprzedawanych była w celach inwestycyjnych (NBP, 2023). Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?

 

A. Najem krótkoterminowy jest jedną z wielu form prowadzenia działalności gospodarczej przez mieszkańców i nie powinien być regulowany. Dodatkowo jest szansą na turystyczny rozwój naszego miasta.

 

B. Najem krótkoterminowy wpływa niekorzystnie na lokalne wspólnoty mieszkańców oraz przyczynia się do zmniejszenia zasobu mieszkań wynajmowanych na stałe. W naszym mieście powinniśmy dążyć do ograniczenia liczby lokali wynajmowanych krótkoterminowo.

Odpowiedź:

Zdecydowanie A.

fala.png

Pytanie 18/28

Miasto, szukając terenów pod zabudowę mieszkaniową, może stosować różne strategie. Które z poniższych stwierdzeń dotyczących zabudowy miasta jest bliższe Pani/Pana poglądom?

  • W pierwszej kolejności należy zagęszczać zabudowę w centrum, tak by ograniczyć odpływ mieszkańców na przedmieścia.

  • W pierwszej kolejności należy wykorzystać wolne przestrzenie na przedmieściach, dostosowując infrastrukturę publiczną i połączenia komunikacyjne do potrzeb mieszkańców.

  • Nie należy regulować zabudowy, a budynki mieszkalne powinny powstawać tam, gdzie zaplanują deweloperzy.

  • Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Odpowiedź:

W pierwszej kolejności należy zagęszczać zabudowę w centrum, tak by ograniczyć odpływ mieszkańców na przedmieścia.

fala.png

Pytanie 19/28

Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?

 

A. Lokatorzy mieszkań komunalnych powinni mieć możliwość ich odkupienia na preferencyjnych warunkach.

 

B. Mieszkania komunalne nie powinny podlegać sprzedaży, a miasto powinno skupić się na powiększaniu ich liczby.

Odpowiedź:

Raczej A.

fala.png

Pytanie 20/28

Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?

 

A. W naszym mieście należy stworzyć korzystne warunki dla deweloperów budujących osiedla. Nie należy nakładać na nich dodatkowych regulacji dotyczących budowy.

 

B. W naszym mieście należy wypracować system warunków, które muszą spełnić deweloperzy przy budowie osiedli. Powinny one dotyczyć budowy dróg dojazdowych, lokali usługowych czy przekazania części mieszkań do zasobu komunalnego naszego miasta.

Odpowiedź:

Zdecydowanie B.

fala.png

Pytanie 21/28

Samorządy mają wpływ na funkcjonowanie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Poprzez wydawanie opinii do Planu Urządzenia Lasu czy występowanie z wnioskami o utworzenie rezerwatów krajobrazowych mogą zmienić politykę Lasów Państwowych, natomiast poprzez uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów bezpośrednio graniczących z TPK – wpływają na bioróżnorodność Parku. Które z poniższych stwierdzeń dotyczących Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego jest bliższe Pana/Pani poglądom?

 

A. TPK pełni przede wszystkim ważną rolę przyrodniczą dla Trójmiasta. Należy podejmować działania mające na celu ochronę jego środowiska naturalnego, tworząc nowe rezerwaty oraz zakazując wycinek na terenie całego parku.

 

B. TPK pełni przede wszystkim ważną rolę społeczną. Należy promować i rozwijać możliwości rekreacyjne na jego terenie poprzez planowanie dodatkowych tras rowerowych czy ścieżek oraz innej infrastruktury dla pieszych.

Odpowiedź:

Zdecydowanie A.

fala.png

Pytanie 22/28

Pas nadmorski w Trójmieście jest zagospodarowany w różnorodny sposób. W niektórych miejscach zabudowa dociera bezpośrednio nad brzeg morza, w innych brzeg oddzielony jest od miasta terenami zielonymi. Które z poniższych stwierdzeń dotyczących planu rozwoju pasa nadmorskiego jest bliższe Pana/Pani poglądom?

 

A. Pas nadmorski to przede wszystkim atrakcyjny turystycznie i rekreacyjnie teren. W jego obrębie należy rozwijać infrastrukturę dla mieszkańców i turystów, nawet kosztem ingerencji w przyrodę lub zmniejszenia terenów zielonych.

 

B. Pas nadmorski pełni przede wszystkim ważną funkcję przyrodniczą i środowiskową. Chroni przed powodziami, zapobiega suszom i wychładza miasta w trakcie upałów. Tereny zielone w jego obrębie należy chronić nawet kosztem innych inwestycji.

Odpowiedź:

Zdecydowanie B.

fala.png

Pytanie 23/28

Według Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska z powodu zanieczyszczeń powietrza w Polsce co roku umiera około 45 tys. ludzi. Które z poniższych działań trzeba najpilniej podjąć w celu poprawy jakości powietrza w naszym mieście?

  • Modernizacja systemów grzewczych gospodarstw domowych

  • Ograniczenie indywidualnego transportu samochodowego

  • Usprawnienie systemu kontroli emisji przemysłowych

  • Jakość powietrza w naszym mieście jest zadowalająca. Poprawa jakości stanu powietrza nie powinna być priorytetem władz w nadchodzącej kadencji.

  • Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Odpowiedź:

Modernizacja systemów grzewczych gospodarstw domowych

fala.png

Pytanie 24/28

3,5 mln mieszkańców Polski stanowią dzisiaj imigranci (WEI, 2023), większość z nich to migranci wojenni z Ukrainy. Które z poniższych stwierdzeń dotyczących integracji migrantów jest najbliższe Pana/Pani poglądom?

  • W naszym mieście należy tworzyć programy adaptacyjne dla migrantów, zapewniając im np. naukę języka czy kursy zawodowe, oraz przystosować urzędy i szkoły do obsługi osób migrujących.

  • W naszym mieście należy skupić się na działaniach integracyjnych skierowanych do polskiego społeczeństwa, np. z pomocą organizacji pozarządowych organizować programy edukacyjne dla mieszkańców.

  • Integracja migrantów i dodatkowe działania na ich rzecz nie powinny być priorytetem naszego miasta.

  • Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Odpowiedź:

Integracja migrantów i dodatkowe działania na ich rzecz nie powinny być priorytetem naszego miasta.

fala.png

Pytanie 25/28

Rada miasta może przyjąć uchwałę krajobrazową, która reguluje obecność reklam w przestrzeni miejskiej. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?

 

A. Uchwała krajobrazowa, ograniczająca obecność reklam na bilbordach i telebimach w przestrzeni publicznej, jest potrzebna. Przyjazne w odbiorze otoczenie pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców i niweluje ilość bodźców.

 

B. Uchwała krajobrazowa ograniczająca obecność reklam w przestrzeni publicznej ingeruje w wolność mieszkańców i pozbawia ich możliwości decydowania o posiadanych terenach i budynkach.

Odpowiedź:

Zdecydowanie A.

fala.png

Pytanie 26/28

Trwa dyskusja na temat dostępności alkoholu w przestrzeni miejskiej. Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują.

Odpowiedzi:

W naszym mieście należy wyznaczyć dodatkowe miejsca w przestrzeni publicznej, w których dozwolone będzie picie alkoholu.

Nie.

Dostępność alkoholu jest zbyt szeroka i niekorzystnie wpływa m.in. na bezpieczeństwo. Na terenie naszego miasta należy wprowadzić zakaz nocnej sprzedaży alkoholu.

Nie.

fala.png

Pytanie 27/28

Które z poniższych stwierdzeń dotyczących dostępności toalet w mieście jest bliższe Pana/Pani poglądom?

 

A. W naszym mieście należy zwiększać dostępność toalet poprzez budowę nowych, darmowych szaletów miejskich. Powinny być rozmieszczane szczególnie w miejscach, gdzie bywają mieszkańcy i turyści – na deptakach, w parkach czy na placach zabaw.

 

B. Dostępność toalet publicznych w naszym mieście należy zwiększać poprzez wykorzystanie lokali usługowych wynajmowanych przez miasto. Właściciele restauracji i barów powinni mieć obowiązek udostępniania swoich WC wszystkim chętnym, nie tylko klientom.

Odpowiedź:

Zdecydowanie A.

fala.png

Pytanie 28/28

Samorządy mogą wydawać tzw. media lokalne (gazety, telewizję i portale). Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?

 

A. Samorząd nie powinien móc prowadzić portali i wydawać prasy lokalnej. Jego działania powinny ograniczyć się do informacji na ściśle określonych publikatorach miasta (oficjalna strona internetowa i profil w mediach społecznościowych).

 

B. Samorząd dalej powinien móc wydawać własne media. Dzięki temu jest w stanie dotrzeć z dodatkową informacją dla mieszkańców, a także skutecznie promować gminę.

Odpowiedź:

Zdecydowanie B.

fala.png

Dziękujemy za Twoje zaangażowanie!

To może Cię zainteresować:

Jeśli nasz kwestionariusz pomógł Ci zdecydować, na kogo zagłosujesz w wyborach do Rady Miasta - udostepnij stronę znajomym!

bottom of page